História aktívneho sedenia

História aktívneho sedenia siaha až na začiatok 20. storočia. George W Sheron v roku 1909 patentoval stoličku s aktívnym sedadlom, umiestnenom na guľovom čape.  Nasledovali patenty z Ázie, Ameriky a množstvo väčších alebo menších inovácií. Ako dnes už vieme, guľový čap alebo ľudovo povedané trn, nie je najlepšie riešenie, keďže dovoľuje iba otočný pohyb okolo bodu upevnenia sedadla, ale nedovoľuje mierne pohyby do strán. Toto obmedzenie pohybu nie je v súlade s biomechanikou tela a môže spôsobiť zatuhnutie v spodnej časti chrbta až blokáciu L5S1.

FOTKA patentu 1909

V roku 1993 v Slovinsku známy výrobca patentoval stoličku na jednoduchej pružine, čo je z hľadiska  pohybu výborné riešenie. Avšak časom sa ukázalo, že iba jednoduchá pružina nestačí. Žiadny výrobca na svete, v žiadnom odvetví, nedokáže vyrobiť výrobok, ktorý sa nikdy nepokazí. Aj výrobcovia pružín majú technické normy, v ktorých sa ráta s tým, že napr. jedna pružina z 1000 sa môže poškodiť. Preto dnes nájdeme na internete množstvo fotiek známych stoličiek s prasknutou pružinou.

Galéria zlomené stolicky spinalis

Dnes skúsení a renomovaný výrobcovia montujú na stoličky buď bezpečnostné dorazy alebo iné dvojité zabezpečenie. Ak sa náhodou stane, že pružina praskne – nespadnete aj zo sedadlom na zem a vyhnete sa možnému nepríjemnému zraneniu. Zásadne neodporúčame kúpu stoličky, ktorá je iba redizajnovaným klonom stoličky so starým a nezabezpečeným systémom na jednej pružine.

Napriek akejkoľvek snahe ani my nedokážeme vyrobiť pružinu, ktorá sa nemôže pokaziť. Po takmer 10 rokoch vývoja montujeme na stoličky Vertebro tretiu generáciu systému s bezpečnostným dorazom. Pružina tlmí náklon, kinetické jadro má zníženú os a umožňuje pohybový rozsah do strán tak, ako jednoduchá pružina alebo fit lopta. Takže pohybové možnosti stoličky sú v súlade s biomechanikou ľudského tela a zároveň je systém maximálne bezpečný. Bezpečnostný doraz obmedzuje náklon sedadla, iba do požadovaného uhla a zabraňuje ,,preklopeniu sedadla,,. K tomu všetkému poskytujeme záruku 5 rokov a garantujeme pozáručný servis a dostupnosť dielov minimálne 10 rokov.

V roku 2010 sme popri výrobe sedadiel na motocykle začali vyvíjať prvé stoličky. V minulosti sme používali progresívny dvojpružinový balančný systém. Tento systém máme patentovaný a používali sme ho do roku cca 2017. Jeho nevýhodou bola, vzhľadom na technickú náročnosť, výroba vo veľkých sériách a taktiež tento systém nemal bezpečnostný doraz. Bezpečnosť v prípade prasknutia zaisťovala druhá pružina, ale nemali sme obmedzený náklon. Dizajn bol, samozrejme, čistá katastrofa J.

Keďže naše stoličky ,,neprebaľujeme z kontajnerov z Číny“, ale reálne vyvíjame a vyrábame, v rokoch 2016-2018 sme vyvinuli náš, dodnes používaný, kinetický systém s bezpečnostným dorazom.

Fotka/gif z výroby

Ako Funguje Verrtebro? (talictko prelinkovat na sekciu,, Akovybrat aktivne sedenie,,)